DAFA ID 5.04

Otwory w dachach wykonanych ze stalowych profili trapezowych

Więcej szczegółów


52,50 zł brutto

Opis

Autor polskiej wersji Michał Wilk
Opracowano na podstawie publikacji IFBS 5.04 Öffnungen in Dächern aus Stahltrapezprofilen, grudzień 2005
Data wydania Styczeń 2009
Ilość stron 48

Więcej informacji

Opracowanie daje odpowiedź na często stawiane przez projektantów pytania: kiedy i jakie rozwiązania konstrukcyjne są konieczne w przypadku wystąpienia otworów w dachach z blach fałdowych?

W wyniku wykonania otworów w powierzchni dachowej, w układzie statycznym stalowych profili trapezowych wykorzystywanych jako powierzchnia nośna powstają nieregularności w przyjmowaniu i przenoszeniu zewnętrznych obciążeń (np. ciężaru własnego, obciążenia spowodowanego siłą ssania wiatru, ciężaru śniegu).

Poprzez wykonanie właściwych czynności konstrukcyjnych należy zagwarantować, że obciążenia te zostaną w odpowiedni sposób przeniesione ze strefy otworów na konstrukcję główną (drewnianą, stalową lub żelbetową).

Oprócz prawidłowego zaprojektowania pod względem statycznym i konstrukcyjnym wzmocnienia otworów w powierzchniach dachowych konieczne jest uwzględnienie szczególnych wymagań w zakresie techniki połączeń z pokryciem dachu, termoizolacją oraz paroizolacją, tak, aby rozwiązanie było odporne na działanie czynników atmosferycznych, zawierało małą ilość mostków cieplnych oraz stanowiło barierę dla konwekcji i utrudniające dyfuzję pary wodnej.

Publikacja wskazuje m.in. rozwiązania konstrukcyjne, wskazówki projektowe, wytyczne montażowe oraz przykłady obliczeń.

Opracowania niemieckiego Stowarzyszenia ds. Przemysłowych Systemów Budowlanych w Lekkim Budownictwie Stalowym IFBS są powszechnym źródłem wiedzy i podstawowym narzędziem w rozstrzyganiu sporów, powstałych w trakcie inwestycji pomiędzy stronami. Od momentu powstania IFBS w 1966 roku, organizacja ta wydała liczne publikacje dotyczące zakresu produkcji, projektowania, montażu, konserwacji i użytkowania lekkich metalowych obudów ścian i dachów. Standardy pozwalają wszystkim uczestnikom procesu budowlanego: inwestorowi, projektantowi, wykonawcy, inspektorowi nadzoru oraz na końcu użytkownikowi na operowanie tymi samymi określeniami i parametrami. Umożliwia to jednoznaczne definiowanie właściwości zamawianych obudów dla obiektów budowlanych. 

Niniejsze opracowanie stanowi realizację jednego z zadań postawionych sobie przez Stowarzyszenie DAFA od 2006 roku – podnoszenia kultury projektowej, wykonawczej i eksploatacyjnej dachów płaskich. Jako członek prestiżowych, międzynarodowych stowarzyszeń branżowych IFBS (Związek Przemysłowy Lekkiego Budownictwa Stalowego), IFD (Międzynarodowa Federacja Dekarzy) i FLL (Stowarzyszenie Badania, Rozwoju i Kształtowania Krajobrazu) w wydawanych publikacjach DAFA przekazuje informacje techniczne i stan wiedzy na podstawie doświadczeń z krajów o dłuższej tradycji wykorzystywania nowych technologii w budownictwie, uzupełniając je o uwarunkowania i doświadczenia branży w Polsce.

Produkty powiązane