DAFA ID 4.03

Atlas mostków cieplnych w budownictwie z płyt warstwowych

Więcej szczegółów


52,50 zł brutto

Opis

Autor polskiej wersji Wiesław Dybał, Paweł Fiszer
Opracowano na podstawie publikacji IFBS 4.03 Wärmebrückenatlas der Metall - Sandwichbauweise
Data wydania Marzec 2013
Ilość stron 200

Więcej informacji

Wznoszenie budynków według zasady zrównoważonego rozwoju wymaga przeprowadzenia rzetelnych analiz wszelkich aspektów mogących wpływać na wielkość zapotrzebowania energetycznego budynku i ocenę jego energooszczędności.

Na wielkość zapotrzebowania energetycznego wpływają różne czynniki budowlane i eksploatacyjne, np.: jakość termoizolacji, rodzaj wentylacji, system oświetlenia, straty energii wynikające z ilości wytwarzanego ciepła, jak również wydatki energii na obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczeń.

Wraz z wprowadzeniem EnEV 2009 wymagania dotyczące współczynnika przenoszenia ciepła oraz zapotrzebowania energetycznego zostały znacznie zaostrzone, stąd też poprawa techniczno-cieplna jakości obudowy budynku o lekkiej konstrukcji metalowej zyskuje coraz bardziej na znaczeniu.

Publikacja definiuje, czym są mostki cieplne, jak oddziałują na poszczególne elementy budynku, podaje metodologię obliczeń przepływu ciepła oraz wymagania związane z zachowaniem minimalnej ochrony cieplnej.

Wyniki oceny energetycznej wzorcowej hali pokazują, że dzięki wykorzystaniu dla konstrukcji z płyt warstwowych „polepszonych” detali można osiągnąć duże oszczędności wynikające z redukcji ucieczki ciepła przez mostki termiczne.

Niniejsze opracowanie stanowi realizację jednego z zadań postawionych sobie przez Stowarzyszenie DAFA od 2006 roku – podnoszenia kultury projektowej, wykonawczej i eksploatacyjnej dachów płaskich. Jako członek prestiżowych, międzynarodowych stowarzyszeń branżowych IFBS (Związek Przemysłowy Lekkiego Budownictwa Stalowego), IFD (Międzynarodowa Federacja Dekarzy) i FLL (Stowarzyszenie Badania, Rozwoju i Kształtowania Krajobrazu) w wydawanych publikacjach DAFA przekazuje informacje techniczne i stan wiedzy na podstawie doświadczeń z krajów o dłuższej tradycji wykorzystywania nowych technologii w budownictwie, uzupełniając je o uwarunkowania i doświadczenia branży w Polsce.

Produkty powiązane